Powyborcza geografia. Którzy włodarze mogą liczyć na wsparcie rady?

Wybory samorządowe (fot. tcz.pl)
Tczew - Powyborcza geografia. Którzy włodarze mogą liczyć na wsparcie rady?
Sama wygrana wygrana w wyborach samorządowych nie wystarczy, żeby odtrąbić sukces. Bo choć zdobycie fotela włodarza to sporo, jednak wiele w zarządzaniu gminą zależy od poparcia w radzie. Sprawdzamy, jak wygląda to w wybranych gminach powiatu. Lekko nie będzie miał m. in. wójt gminy Tczew, Roman Rezmerowski.

Większych trudności w zarządzaniu miastem nie powinien mieć prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki. Jego ugrupowanie Porozumienie na Plus zdobyło w Radzie Miasta 11 mandatów, a teraz ma ich już 12, bo szeregi PnP zasilił Kazimierz Mokwa. Dodatkowo w mieście zawarto koalicję z PO i KKR - która ma sumie 17 mandatów - na 23 miejsca.

W nieco mniej komfortowej sytuacji jest starosta tczewski - Tadeusz Dzwonkowski (PiS). Jego ugrupowanie - które ma w radzie powiatu 8 mandatów - zawiązało porozumienie z RIO - dysponującym dwoma mandatami. Koalicji udało się też przeciągnąć na swoją stronę po jednym radnym z KKR i PnP - co podczas pierwszych głosowań zapewniło zaledwie jednogłosową przewagę. Tu może być zatem ciekawie i możemy być pewni, że obie strony będą starały się przeciągnąć kogoś na swoją stronę.

Politycznego wsparcia w Radzie nie ma natomiast wybrany na kolejne cztery lata w drugiej turze wyborów wójt gminy Tczew Roman Rezmerowski. Tam po 4 mandaty zdobyły komitety Uczciwa Gmina oraz Nowoczesna Gmina. Co ciekawe, z pierwszego komitetu wywodzi się kontrkandydat wójta z pierwszej tury wyborów - Tadeusz Bubka, zaś z drugiego - jego niedawny zastępca i kontrkandydat z drugiej tury - Henryk Łucki. Dwa mandaty ma w radzie stowarzyszenie Razem i Odpowiedzialnie. Tyle samo radnych będzie miało ugrupowanie, z list którego kandydował wójt - Porozumienie dla Gminy. No i na koniec po jednym miejscu w radzie dla PSL, KWW Iwony Kończyńskiej i KWW Niezależny Roman Wendt.


W prezydium rady zasiądą - jako przewodniczący - Krystian Tafliński (Uczciwa Gmina) i Ewa Bieszka (Nowoczesna Gmina). Nowy przewodniczący w poprzedniej kadencji nie żałował słów krytyki pod adresem urzędującego włodarza. Jak teraz szef rady widzi zatem współpracę z wójtem na kolejne cztery lata?

- Wójt może liczyć na naszą współpracę - chcemy współdziałać dla dobra gminy i mieszkańców. Teraz wszystko zależy od niego - mówi Tafliński.

Niewesoła byłaby sytuacja Patryka Demskiego z Prawa i Sprawiedliwości, który w drugiej w Pelplinie pokonał Tadeusza Błędzkiego z KKRu, gdyby nie współpraca z Dariuszem Górskim (Razem w Dobrą Stronę). W Pelplinie PiS wprowadziło do rady zaledwie jednego radnego. KKR, z którego pochodzi m. in. obecny przewodniczący Rady - Mirosław Chyła - ma natomiast 7 mandatów. Jednak sytuację nowego burmistrza znacznie polepszą radni wprowadzeni przez Górskiego - mowa o 4 osobach. Pozostałe mandaty trafiły - po jednym - do KWW Nasza Gmina, SLD Lewica Razem i Nasz Dom.

W Gniewie Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska z Platformy Obywatelskiej będzie miała wsparcie w radzie w postaci 3 radnych. Pięć mandatów zdobyła Twoja Gmina - niedawnego kontrkandydata Gurzyńskiej - Bogdana Badzionga, zaś 2 - Obudźmy Gniew - Krzysztofa Lisieckiego. Po jednym mandacie zdobyły komitety - Aktywny Gniew, PSL, KWW Solecki, KWW Grzegorza Wasielewskiego oraz KWW Walentyny Czapskiej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • M_gość

  03.12.2014, 09:13

  fajny duet

  Uważam że duet Demski - Górski jest bardzo trafiony i nie straszny im KKR. Raz dwa zrobią porządek w Gminie. Będę ich dopingować i obu panom życzę powodzenia .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • +2

  _gość

  03.12.2014, 15:24

  Pelplin to kolaboranci od zarania tej osady

  Kolaboranci zdrajcy i zauszmicy taka pelplina reputacja to jest zapisane w historii lecz ukrywane no co i tak pozostanie bez obrazy z szacunkiem do wroga ?

  Cytuj
  IP: 85.176.xx1.xx5 
 • +1

  tczewski moher_gość

  03.12.2014, 10:05

  prezydent lub wójt

  Mnie uczono w szkole,że prezydent miasta lub wójt w gminie jest organem wykonawczym i to RADY Miasta lub Gminy rządzą budżetem,wydają wytyczne dla organu wykonawczego,który musi pilnować budżetu,organizować przetargi i zdawać relacje Radzie,a jeżeli Rady nic nie robią tylko się wykłócają m.sobą o przynależność partyjną to w takim mieście/gminie/ będzie żle i faktycznie prezydent/wójt/ będzie robił ,,co chce,,!!!!Do roboty radni i przewodniczący Rad.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx7 
 • +6

  GMINA_gość

  03.12.2014, 12:07

  W końcu normalność wróci na sesje rady gminy Tczew a nie jak za duetu GRYGOLEC JONACZYK gdzie tylko uprawiono socjotechnikę i czarowano rzeczywistość tak aby było wszystko po myśli wójta Radni i wójt są dla mieszkańców i muszą słuchać ich głosu nawet jak nie jest to po ich myśli - tu można jako przykład przywołać sprawę mieszkańców osiedla przy Al. Kociewskiej Im na sesji rady miejskiej ust nie kneblowano i aby nie zarywać sesji zostało zwołane specjalne posiedzenie do omówienia ich spraw - tak się z ludźmi rozmawia a nie jak do tej pory w Gminie ludzi się traktowało jak problemy chodzące i ich głos był nieważny - a to co w ulotkach i podziękowaniach Wójt pisze to tylko zaklinanie rzeczywistości - stek bzdur ale teraz sam będzie kłamał i się pocił bez wsparcia swoich kolesi

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx5 
 • -7

  Taflinski precz

  03.12.2014, 12:23

  Taflinskiego to na teczce z gnojem powinni z gminy wywieźć. Woził ludzi busami do lokalu wyborczego żeby na niego głosowali dlatego został radnym. To za niego powinien się prokurator wziąć za te jego nieuczciwe zagrywki.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx8 
 • +4

  QUREW_gość

  03.12.2014, 15:50

  NASIENIE WOŻNEGO

  --- Treść komentarza została usunięta ze względu na jego wulgarność ---

  Cytuj
  IP: 46.113.xx2.xx7 
 • +5

  fuzel_gość

  03.12.2014, 13:08

  Ty się dowiedz co robili inni aby ludzie na nich głosowali Jaka kiełbasa wyborcza w Dąbrówce i Mieścinie była ludziom zapodawana jakieś pikniki za gminne pieniądze a na poczet kampanii itd. - chamstwo A dowożenie ludzi to nie jest przestępstwo - na siłę nikogo nie wciągali A od handlu gnojem i kupowania głosów mamy w gminie innych fachowców i to ich powinni powieźć

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx5 
 • +6

  ._gość

  03.12.2014, 13:37

  TY OD TAFLIŃSKIEGO TO SIĘ ODP...........

  --- Treść komentarza została usunięta na prośbę adresata komentarza ---

  Odpowiedz
  IP: 164.127.xx1.xx6 
 • ??????????????_gość

  03.12.2014, 13:59

  ????????????????????????

  ?

  Odpowiedz
  IP: 164.127.xx1.xx6 
 • +1

  _gość

  03.12.2014, 17:05

  Najpierw wojna o kuranty i proboszcza teraz szkalowanie woźnego. Chyba wścieklizna zaczęła panować w grodzie Swarożyca. Jak tak dalej pójdzie czerwony kur się u nas pojawi.

  Odpowiedz
  IP: 83.14.xx3.xx6 
 • +1

  _gość

  03.12.2014, 18:13

  Reżim neobolszewickich zbrodniarzy z PO-UB-SB wypędził z Polski 5 milionów obywatel, dziesiątki tysięcy dzieci głodują, a setki tysięcy emerytów i rencistów zostało wymordowanych poprzez odebranie im prawa do opieki zdrowotnej. LOS NARODU W TYCH POŻAL SIE BOŻE, ,,WŁODARZACH".

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA