170 ton śmieci nie trafiło do osiedlowych pojemników

Śmieci (fot. tcz.pl)
Tczew - 170 ton śmieci nie trafiło do osiedlowych pojemników
IV edycja konkursu pod hasłem „Lider segreguje i odzyskuje” dobiega końca. Wkrótce dzieci i młodzież najaktywniej włączające się w przedsięwzięcie, zostaną nagrodzone.

- Urząd Miejski w Tczewie za pośrednictwem Pracowni Edukacji Ekologicznej, działającej przy Wydziale Spraw Komunalnych i Inwestycji, od wielu lat promuje i koordynuje selektywną zbiórkę surowców wtórnych w placówkach oświatowych. Programy i konkursy ekologiczne dla szkół pozwoliły już przekroczyć ogromną ilość 100 ton surowców za 2014 rok, a w 2015 r. i 2016 r. w szkołach i przedszkolach zebrano ponad 170 ton. Za swoje wyniki dyrektorzy i koordynatorzy poszczególnych placówek otrzymują corocznie nagrody w postaci sprzętu czy pomocy dydaktycznych do pracowni szkolnych. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza.


W konkursie dla klas i pojedynczych uczestników w I edycji nagrodzono ok. 40 uczniów, w drugiej ponad 160, w trzeciej prawie 240, a w obecnej jest to już ponad 280 osób przy zachowaniu tego samego progu. Wynika z tego, że prawie 300 rodzin z całego Tczewa osiągnęło wynik powyżej 150 kg surowców zebranych w ciągu właśnie kończącego się roku szkolnego 2016/2017, a wynik 77 z nich przekroczył 500 kg rocznie. Jednakże idea konkursu nie promuje samego wyniku. Bardziej istotna jest systematyczność zbierania.


- Sukcesem jest to, że te ponad 170 ton nie trafiło do osiedlowych pojemników, a bezpośrednio do odbiorców czystych surowców. Jednym z nich jest Zakład Utylizacji Odpadów Stałych, który od stycznia 2015 r. aktywnie włączył się w odbiór surowców ze szkół oraz został sponsorem konkursu, częściowo pomagając Urzędowi Miejskiemu w sfinansowaniu nagród. - dodaje Mykowska.

19 czerwca o godzinie 13:00 w sali obrad UM (ul. 30 Stycznia 1) 20 uczniów o najlepszych wynikach w IV edycji odbierze dyplomy oraz nagrody z rąk prezydenta miasta. Nagrody zostały sfinansowane przez UM w Tczewie oraz ZUOS. Nagrody dla pozostałych uczestników zostaną przekazane szkolnym koordynatorom do wręczenia na zakończenie roku szkolnego. W tym roku będą to tradycyjnie bony prezentowe na książki, słuchawki sportowe, gry planszowe, puzzle etc. Uczniowie otrzymają również kolorowe torby ekologiczne.

W tym samym terminie odbędzie się również wręczenie nagród dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy wykazali się największą wiedzą w XVIII Miejskim Konkursie Ekologicznym pod hasłem „Wisła magiczna”. Łącznie zaproszono 30 uczniów oraz kilkunastu nauczycieli.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  hahaha_gość

  14.06.2017, 08:07

  Przynoscie do mnie butelki z kaucją ufunduje wam nagrody :D

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.