Dla kogo 100 proc. chorobowego za niezdolność do pracy, kwarantannę i izolację?

koronawirus, covid-19, maska, kwarantanna
Tczew - Dla kogo 100 proc. chorobowego za niezdolność do pracy, kwarantannę i izolację?
Ubezpieczeni, których niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z Covid-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych mają prawo do zasiłku chorobowego na preferencyjnych zasadach. Dotyczy to osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych (zarówno pracowników medycznych, jak i niemedycznych), jednostkach pomocy społecznej oraz członków ochotniczej straży pożarnej.

Nowe przepisy umożliwiają wyrównanie zasiłku chorobowego za okres od 5 września do wysokości 100 proc. podstawy wymiaru osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych oraz członkom ochotniczej straży pożarnej. Pracownicy jednostek pomocy społecznej, które świadcząc usługi całodobowo, noclegowni oraz innych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku otrzymają wyrównanie od 29 listopada.

Przeliczenie zasiłku możliwe jest na wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek należy złożyć do niego. Osoba prowadząca własną firmę powinna to zrobić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo (np. pracownikom) jak i dobrowolnie (np. zleceniobiorcom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą).


- Aby otrzymać podwyższony zasiłek, osoba zatrudniona w podmiocie leczniczym lub w jednostce pomocy społecznej, która otrzymała zwolnienie lekarskie w związku z COVID-19 powinna złożyć oświadczenie, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19. Strażak ochotnik składa natomiast oświadczenie, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja jest spowodowana COVID-19 i powstała w związku z wykonywaniem zadań członka OSP. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

Szczegółowe informacje na temat zasad dotyczących ustalania prawa do zasiłku chorobowego na preferencyjnych warunkach dla zatrudnionych w podmiotach leczniczych, jednostkach pomocy społecznej i członków ochotniczej straży pożarnej znajdują się na stronie zus.pl. Tam można znaleźć również wzór oświadczenia.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +4

  Kinjo_gość

  28.12.2020, 07:33

  Dajcie spokój

  Mój pracodawca nie złożył wniosku i dostałem jak za chorobowe. Jeżeli sanepid nakłada kwarantannę to wszystko powinno iść z automatu. Niestety w tym cwaniackim państwie zawsze muszą wymyślać jakieś wnioski, żeby nie wszyscy skorzystali.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx3.xx2 
 • +4

  Aga_gość_gość

  28.12.2020, 09:05

  a dlaczego

  nie wszyscy, tylko znowu wybrani...każdy kto przechodził covid powinien miec platne 100% i powinno to iść z urzedu a nie składać jeszcze jakieś wnioski.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx4.xx2 
 • On_gość

  28.12.2020, 13:25

  Nauczyciel w przedszkolu

  A nauczyciele w przedszkolu oczywiście pominieci jak zawsze. A akurat np na terenie naszego miastq bardzo dużo zakażonych nauczycielek jest.. I co moze nie zarazily sie w pracy??

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx3.xx6 
 • +2

  mar_gość

  28.12.2020, 14:25

  I znowu wybrańcy z budżetówki , Tylko tak dalej i wszyscy będziemy budżetówka

  Odpowiedz
  IP: 5.184.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.