O elektrycznych autobusach na sesji

Autobus elektryczny na testach w Tczewie (fot. Tcz.pl)
Tczew - O elektrycznych autobusach na sesji
Na czerwcowej sesji Rady Miasta przyjęto zmianę Wieloletniej Prognozy Finansowej na najbliższe lata. Jednym z punktów było zabezpieczenie kwoty 9 mln zł na zakup 4 autobusów elektrycznych i budowę stacji ładowania. Nie obyło się bez dyskusji.

20 lutego w siedzibie Ministerstwa Rozwoju włodarze 41 polskich miast i gmin, podpisali list intencyjny dotyczący rozwoju elektromobilności. Prezydent Tczewa był jednym z nich. W uroczystości wziął m. in. wicepremier Mateusz Morawiecki, a Tczew jest jedynym miastem z Pomorza biorącym udział w przedsięwzięciu. Miasto przymierza się do wypuszczenia na ulice Tczewa elektrycznych autobusów. W mieście może również powstać punkt doładowań, który posłużyłby mieszkańcom. Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Polski Fundusz Rozwoju w porozumieniu ze Związkiem Miast Polskich wystąpiły z inicjatywą zachęcającą władze polskich miast i gmin do współpracy na rzecz tworzenia warunków do rozwoju branży elektromobilności, zwłaszcza w zakresie rozwoju bezemisyjnego publicznego transportu zbiorowego. Wszystko na to wskazuje, że władze miasta będą chciały, by w nowym przetargu znalazł się zapis, że przewoźnik musi wymienić część autobusów na elektryczne - miasto chce też swoje własne pojazdy - które potem - podobnie jak pociągi należące do Urzędu Marszałkowskiego - byłyby wypożyczane przewoźnikom.

Dlatego na czerwcowej sesji była rozpatrywana sprawa zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej, by zabezpieczyć kwotę 9 mln zł na zakup w 2019 roku 4 autobusów elektrycznych i budowę stacji ładowania. Z deklaracji rządu wynika, że autobusy, które mają powstać w ramach rządowego programu, nie będą droższe niż 2 mln zł każdy. Jeśli całość byłaby finansowana w ramach rządowego programu programu, jako miasto pokrylibyśmy tylko 40 procent całej sumy. W budżecie trzeba było jednak zabezpieczyć pełną kwotę.


Kwestia zmiany WPF wywołała dyskusję na czerwcowej sesji Rady Miasta.

- Traktuję ten punkt jako obietnicę wyborczą - nie wiadomo, kto będzie rządził - trudno obarczać kolejną radę tak dużą kwotą - mówił radny Zbigniew Urban.

Prezydent Mirosław Pobłocki odpowiadał, że sprawę wyjaśniał podczas komisji merytorycznych:

- Gdyby pan radny chodził na komisje, wiedziałby dlaczego ta kwota wynika z projektu rządowego - mówił włodarz, dodając, że do końca czerwca musi podpisać umowę z Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, by Tczew mógł dalej uczestniczyć w programie. - To nie jest obietnica wyborcza, jesteśmy zobligowani datami rządowego programu.

Radny Urban dodawał, że 9 milionów to bardzo duży wydatek.

- Autobusy elektryczne są fajne, ale 9 mln nie jest fajne - mówił - zaś prezydent dodawał - Pan radny sam zwracał uwagi co do stanu technicznego autobusów - jeśli chcemy unowocześnić tabor, to kosztuje.

Pobłocki dodawał, że udział w rządowym programie ma pozwolić zakupić autobusy w niższej cenie - niż rynkowa - mają kosztować ok. 2 mln zł. Poza tym, zakup ma być dotowany - dotacja wyniesie nawet 60 procent, zatem realnie nowy autobus kosztowałby Tczew ok. 800 tys. zł. Nie ustalono natomiast jeszcze do końca zasad dotowania, ani dat z tym związanych.

Dodajmy, że na razie elektryczne autobusy testuje miejski przewoźnik - po Tczewie jeździ czeski SOR, a wkrótce ma pojawić się polski Solaris.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (22)
dodaj komentarz

 • +13

  jytvcjy_gość

  13.07.2017, 07:29

  Miasto kupowało autobusy poprzedniej firmie i gdzie sa te autobusy ?

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx1 
 • +4

  Eric Johnson_gość

  13.07.2017, 09:06

  Obliczyłem że gdyby miasto nie pompowało milionów (budżet!) w zabawy typu rowerownie, przebudowy dróg pod rowery, ścieżki, garaże, stojaki dla rowerów i inne duperele to mielibyśmy przez półtora roku całkowicie darmową komunikację miejską i przez to liczba samochodów na drodze by się zmniejszyła. Gdyby nie kupować drogich busów na baterie to kolejne pół roku dla całego Tczewa jazdy za darmo. Prezydent robi wszystko by ludzie nie jeździli śmierdzącymi Meteorami - ale nie wyobrażam sobie 60.000 ludzi na rowerach. Rower to nie rozwiązanie dla tak dużego miasta. Tu musi być sprawna komunikacja i dobrze operacyjnie stworzone połączenia autobusowe.

  Cytuj
  IP: 153.19.xx8.xx2 
  +5

  b_gość

  13.07.2017, 11:58

  Teraz znowu kupi autobusy bo pewnie dostanie ktoś kopertę pod stołem jak mozna było zlikwidować dobrze prosperujące zkm i co stało się z kasą ze sprzedaży

  Cytuj
  IP: 89.230.xx6.xx0 
 • +3

  urbi et orbi_gość

  13.07.2017, 07:45

  Czas się ogarnąć!

  Panie Pobłocki na następnej sesji zobaczysz ile razy Ty byłeś na komisjach radnych. Już dzisiaj wiem, że na rewizyjnej, społecznej i edukacji nie pojawiłeś się nigdy! Pozostala gospodarcza i finansową, na których byłeś może że 3 razy w kadencji, a wszystkie są co miesiąc. Było co najmniej: 5*12*2=120 komisji. Policzę frekwencję i pokażę obraz zainteresowania prezydenta komisjami Rady. Prawie 3 lata ściemniania. Wyskoczysz Pan w roku wyborczym? Zobaczysz też ile razy opuściłeś sesję Rady Miejskiej- ostatnio ciągle w MINISTRACH jesteś. Zobaczysz też informację jak często wysługujesz się swoimi zastępcami na oficjalnych uroczystościach, bo Ciebie prawie nigdzie nie ma... nawet na uroczystych sesjach Rafy Miejskiej. Śmiem twierdzić, że uciekasz z sesji i komisji, albo masz swoje plany i tajemnice.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx8 
 • +9

  Jack_gość

  13.07.2017, 07:49

  Po co elektryczne autobusy skoro prąd jest produkowany przez spalanie węgla i truje środowisko?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx0 
 • +10

  Koń Szyderca_gość

  13.07.2017, 07:54

  niech ktoś obudzi prezydenta, proszę!

  Remontujcie drogi! Budujcie mieszkania komunalne i TBS na wynajem! Albo proponuję 9 milionów przeznaczyć na dofinansowanie ZMIANY SPOSOBU OGRZEWANIA Z PIECÓW NA GAZOWE i PÓŁ MIASTA PRZESTANIE TRUĆ !!!. To będą efekty, a nie jakieś tam 4 elektryczne fanaberie, od których smrodu nie ubędzie. Od meteorytów po elektryczne. Czy prezydent jest stabilny tylko w ekstremalnych stanach?

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • +16

  Tczewianin_gość_gość

  13.07.2017, 08:00

  Pytanie do włodarzy

  PO CO zlikwidowaliście miejski ZKM???? Można było jeszcze zarabiać. Wszystko psujecie... Starówka - brak pomysłów, sport- dramat, ulice Tczewa zarośnięte. Oby nikt z was więcej nie zasiadał w ławach UM.

  Odpowiedz
  IP: 91.224.xx9.xx2 
 • +7

  gregor_gość

  13.07.2017, 09:41

  Racja, jak Tczew ma się rozwijać skoro mamy takich radnych. Jeden nie tak dawno wzywał na pojedynek - czy w Tczewie nie ma zdolnych, mądrych, kulturalnych kandydatów na radnych?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx3.xx2 
 • +16

  piotr w._gość

  13.07.2017, 08:18

  Panie Pobłocki czy pan nie rozumie że mieszkańcy są przeciwni kupowaniu autobusów prywatnemu przewoźnikowi! Sam Pan mówił (mam nagrania z TV Tetka) jak sprzedawano ZKM w Tczewie że miasto w ten sposób uniknie wydatków związanych z zakupem nowego taboru, a teraz Pan kupujesz autobusy Meteorowi? To rażąca niegospodarność!

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx9 
 • +9

  kik_gość

  13.07.2017, 09:26

  Skoro metoorowi można robić prezenty za 9 milionów złotych to dlaczego innych nie wspierać. proponuję zgłaszać do prezydenta co wasze Tczewianie prywatne firmy potrzebują! Może jakies maszyny specjalistyczny czy oprogramowanie?! Moze nam prezydent też kupi!

  Cytuj
  IP: 84.38.xx2.xx2 

  Koń Szyderca_gość

  13.07.2017, 14:09

  Transpolonia

  idź tam się dowiedz, co i jak

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • +14

  a_gość_gość_gość

  13.07.2017, 08:19

  TABOR

  jeśli chcemy unowocześnić tabor, to kosztuje. panie Pobłocki trzeba było myśleć o taborze jak rozpisany był przetarg ,i wybrać firmę która posiada w rzeczywistości dobry tabor ,a nie tylko na papierze teraz sa tego skutki jeżdezący złom nam zafundowałeś my też ci zafundujemy zieloną trawkę szukaj sobie już ciepłej posadki WYBORY JUŻ TUŻ TUŻ .Nie zamydlisz nam oczu 4 autobusami

  Odpowiedz
  IP: 89.230.xx6.xx0 
 • +8

  kik_gość

  13.07.2017, 09:24

  Co za idiotyzm! NA cholerę nam te autobusy! Zmieńcie meteora na nowoczesnego dostarczyciela usług a nie kupujcie mu autobusy! Kupicie mu 4 nowe to bedziemy jeździć 20 trzydziestolatkami. Po co było rezygnować z miejskiej spółki ZKM skoro do tego wracamy! Miasto nie jest od kupowania autobusów! Spalarnie chcecie sprzedać a autobusy kupować. jesteście chorzy psychicznie albo ....

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +8

  Białoruski MAZ_gość

  13.07.2017, 09:37

  gdzie jeszcze takie starocie jeżdżą?

  Komunikacja miejska pociągnie ta ekipę rządzącą na dno. Upadnie jak meteor i będzie tylko wielki huk i dym

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • +7

  ulka_gość

  13.07.2017, 09:44

  W następnych wyborach drodzy tczewianie wybierzmy do rady mądrych, kulturalnych ludzi. To co niektórzy prezentują jest nie do przyjęcia w dużym mieście.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx2 
 • +3

  Zmielony Dżony_gość

  13.07.2017, 13:36

  Problem polega na tym ze ludzie o których piszesz (mądrzy i kulturalni) nie pchaja się do polityki...tam idą same cwaniaki i kombinatorzy którzy się ciężka pracą nigdy nie zhańbili i idą do polityki właśnie po to aby taki stan rzeczy utrzymać...tak jest na każdym szczeblu i pisze to z pełna świadomością! Wystarczyłoby aby wszystkie funkcje społeczne były swiadczone na rzecz miasta na zasadzie wolontariatu - wtedy NIKT by nie kandydował!!

  Cytuj
  IP: 87.205.xx6.xx3 
 • +9

  mieszkaniec_gość_gość

  13.07.2017, 10:29

  Funduję się prywatnej firmie autobusy za 9 milionów ,a kto rozpieprzył nasz zkm bazy itp,to ja otwieram sklep może Rumcajs mi też dołoży do zakupu kas ,półek i remontu ? czy was już tam popier.....ło wszystkich Jak miasto dołoży Meteorowi chociaż złotówkę to składam zawiadomienie do CBA nie będzie Rumcajs z moich podatków dokładał do żadnej firmy którą wybrał i która zatruła miasto.

  Odpowiedz
  IP: 89.230.xx6.xx0 
 • +10

  Jeszczerazja_gość

  13.07.2017, 10:56

  Dlaczego jeden człowiek decyduje...

  Po co Tczew w ogóle wchodzi do projektu elektromobilności skoro wszystkie miasta wchodzące do projektu maja własne zakłady komunikacji miejskiej. A Tczew chce kolejny raz tłumaczyć się przed CBA! Prywata jednego człowieka (prezydent) nie może decydować o robieniu prezentów Meteorowi za 9 mln.zł!!!!!!!!! Wystarczy w nowym przetargu rozpisać w SIWZ wymóg norm emisji na poziomie >EUROV i mamy nowe czyste i ekologiczne autobusy do tego wymóg wyposażenia pojazdów w klimatyzację oraz zapis o temperaturach wewnątrz pojazdów w czasie eksploatacji! Czy tym miastem zarządzają kretyni?

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx9 
 • +6

  gość_gość

  13.07.2017, 11:52

  ZKM

  Żeby było lepiej niech ZUK przekształci się na ZKM I będą wtedy AUTOBUSY TCZEWSKIE.Dotacje,dobre korzyści i mieszkańcy zadowoleni. powrót miejskiej komunikacji. Bo meteor spalony,a na swoich autobusach ogłasza nabór do powołanej nowej firmy grupa irex

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx6 
 • +3

  a_gość_gość_gość_gość_gość

  13.07.2017, 15:54

  Rumcajs i te jego pomysły wszystko zrobi żeby wejść w d....mieszkańcom przed wyborami szkoda że tyle szkód narobił dla miasta a teraz chce pokazać jaki on dobry żal pl

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx7 
 • +3

  Urzędas_gość

  13.07.2017, 18:18

  Szacunek

  Panie Prezydencie prywatnej firmie dajesz miliony w prezencie , a pracownikom urzędu miejskiego rzuciłeś nędzny ochłap zwany podwyżką po chyba 10 latach braku rewaloryzacji. Dziwie się że jeszcze ktoś w tym UM pracuje. Dziekujemy i pamiętamy. PS. związki zawodowe w UM to farsa.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx5.xx9 
 • kik_gość

  14.07.2017, 08:09

  Idź do normalnej pracy. Ilu urzędników widuje się na zakupach w godzinach pracy.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.