Co na temat wyborów samorządowych sądzą eksperci?

wybory (fot. tcz.pl)
Tczew - Co na temat wyborów samorządowych sądzą eksperci?
Wybory samorządowe nie skończyły się jeszcze w 890 gminach w Polsce. 30 listopada w odbędą się II tury wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta odbywa się w każdej gminie, w której 16 listopada żaden kandydat nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Uczestniczą w niej dwaj kandydaci, którzy w pierwszej turze uzyskali największą liczbę głosów. Wygrywa ten, który uzyska więcej ważnie oddanych głosów.

16 listopada 2014 r. wybierano łącznie 2 477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w tym w 247 zarejestrowano tylko jednego kandydata lub kandydatkę. W pierwszej turze wybrano 1 584 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura odbędzie się w 890 gminach.

Jak oddać ważny głos:


Głosujemy stawiając krzyżyk przy nazwisku jednego z kandydatów.


UWAGA:
Jeżeli którykolwiek z dwóch kandydatów zrezygnuje z kandydowania, utraci prawo wyborcze albo umrze, w drugiej turze bierze udział jeden kandydat. Listy kandydatów nie uzupełnia się w takim przypadku kolejną osobą.

W przypadku, gdy pozostał tylko jeden kandydat wybory odbędą się, a mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje poparcie lub jego brak dla kandydata. Na karcie wyborczej znajdziemy jedno nazwisko oraz dwie kratki oznaczone słowami „TAK” i „NIE”. Zaznaczając „TAK”, wyrażamy poparcie dla danego kandydata, zaznaczając „NIE” opowiadamy się przeciwko jego wyborowi. Jedyny kandydat zdobędzie mandat wójta, burmistrza czy prezydenta, jeżeli większość ważnie oddanych głosów padnie za jego kandydaturą. Jeżeli nie uzyska wystarczającego poparcia, wybór wójta należy do rady gminy. Prawo zgłoszenia kandydata na wójta przysługuje grupie radnych stanowiącej co najmniej 1/3 ustawowego składu rady. Kandydatem nie musi być osoba, która wcześniej brała udział w wyborach na wójta w danej gminie. Do uzyskania mandatu potrzebna jest bezwzględna większość głosów ustawowego składu rady, czyli za kandydaturą musi zagłosować więcej radnych niż suma tych, którzy zagłosowali przeciwko lub wstrzymali się od głosu. Głosowanie jest tajne.

Pamiętajmy, że to, kto zostanie wójtem, burmistrzem czy prezydentem, będzie miało bardzo duży wpływ ma życie codzienne w naszej gminie/naszym mieście. Wójt, burmistrz i prezydent zajmują się m.in.:

• tworzeniem projektu i wykonywaniem budżetu gminy, ponadto burmistrz, wójt, prezydent jako jedyny może zgłaszać poprawki do budżetu, kiedy został on już przyjęty przez radę
• przygotowaniem projektów uchwał poddawanych pod głosowanie przez radę
• rozporządzaniem mieniem komunalnym
• zatrudnianiem i zwalnianiem kierowników gminnych jednostek organizacyjnych (np. dyrektorów szkół)

Co na temat wyborów samorządowych, po I turze, sądzą eksperci:

Ilość głosów nieważnych i problemy z liczeniem głosów pokazują problemy polskiej demokracji i systemu wyborczego - uznali socjolodzy i politolodzy podczas debaty, która odbyła się 26 listopada w Fundacji im. Stefana Batorego. Zgodzili się co do konieczności wprowadzenia zmian w Kodeksie wyborczym. Rozbieżne opinie dotyczyły przyszłej roli ruchów miejskich, które kandydowały w wyborach.

Jarosław Flis (Uniwersytet Jagielloński) analizował dane wyborów do sejmików wojewódzkich, porównując je z danymi z 2010 roku. Ocenił, że w skali kraju liczba głosów nieważnych w tegorocznych wyborach stanowiła około 8 procent głosów ważnych z poprzednich wyborów. Świadczy to o tym, że wyborcy zostali zmyleni przez nowe czynniki, bowiem poprzednie dane dotyczące nieważnych głosów (w wyborach roku 2002, 2006, czy 2010) były bardzo stabilne. Zdaniem Flisa, winne są prawdopodobnie nowe procedury - myląca okazała się głównie książeczka do głosowania.

Zdaniem Anny Materskiej-Sosnowskiej (Uniwersytet Warszawski) sukcesu ruchów miejskich nie należy przeceniać. Sama zmiana szyldu, której dokonują działacze partyjni występujący w barwach ruchów miejskich, jeszcze nie poprawia w Polsce obywatelskości. Wskaźnikiem sytuacji będzie dopiero proces budowania koalicji lokalnych - uważa badaczka. Natomiast wielką porażką, jak podkreśliła, okazała się formuła komunikacji sędziów zasiadających w PKW z obywatelami.


Struktury partyjne już nie wygrywają wyborów, w każdym razie nie robią tego automatycznie twierdzi Maciej Gdula (Uniwersytet Warszawski). Jego zdaniem, jest to dowód na wypalanie się obecnego układu politycznego. Jednym z symptomów zmian jest dobry wynik ruchów miejskich, które nawet jeśli nie uzyskały znacznych wyników, to narzucały tematy debaty.

Zdaniem Rafała Matyi (Wyższa Szkoła Biznesu) zawiódł nie system a ludzie odpowiedzialni za organizację głosowania. Od czwartku przed wyborami, gdy widoczne były kłopoty z systemem informatycznym, można było opracować „plan B”. W tej sytuacji należało robić wszystko, by zachować zaufanie obywateli do państwa, np. poprosić o pomoc informatyków pracujących dla innych organów państwowych. Wybory do sejmików Matyja interpretuje następująco: wygrała je „partia kontynuacji”, elity polityczne starzeją się (średnia wieku radnych w sejmikach wynosi ok. 50%), a wyniki wyborów na prezydentów miast pokazują wysoki poziom reelekcji dotychczasowych władz. Pewną szansą są ruchy miejskie, jednak zdaniem Matyi należy na razie obserwować jak będą funkcjonowały w praktyce rządzenia.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

 • +2

  jerzy_gość

  26.11.2014, 17:38

  Dosc.

  Nie dosc ze sfalszowali I ture, to chca jeszcze dalej falszowac w II turze. Wzywam wszystkich mieszkancow, ktorych glosy sfalszowano -wyjdzcie 13 grudnia na ulice. Dosc oszukiwania!

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx9.xx5 
 • +10

  Łowca "głosów"_gość

  26.11.2014, 18:27

  "Inicjatywa" propagandowa

  "Masz głos..." - inicjatywa Fundacji im. Stefana Batorego, założonej w 1988 roku przez George'a Sorosa, amerykańskiego finansistę i filantropa (z pochodzenia węgierskiego Żyda) oraz grupę przywódców polskiej opozycji demokratycznej lat 80-tych (też o korzeniach żydowskich), będącej organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego, wywierającą jawny i ukryty wpływ na kierunki przemian w krajach byłego bloku sowieckiego.

  Odpowiedz
  IP: 31.11.xx4.xx7 
 • łowca_gość

  26.11.2014, 20:33

  Ekspert

  " (średnia wieku radnych w sejmikach wynosi ok. 50%), " 50% wieku emerytalnego w Polsce, czy 50% przeciętnego życia? Co na jedno wychodzi zresztą.

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx6.xx5 
 • -2

  ./._gość

  26.11.2014, 20:35

  no pięknie, ziarno rzucone przez Kczyńskiego kiełkuje. Żydzi, cykliści, masoni... dodaj jeszcze panie B. coś o zamachu smoleńskim do kompletu. Biedacy, znowóż nie dopchaliście się do koryta, a ryje swędzą, czas ucieka, latka lecą coraz mniejsza szansa na skubnięcie kasiorki kasy państwa. Mam nadzieję, że wasi wszyscy radni wybrani w sfałszowanych wyborachzrzekną się mandató przed manifestacją 13-13, bo w końcu to byłby szczyt hipokryzji zdobyc mandat w sfałszowanych wyborach i protestować przeciwko fałszerstwu

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx3.xx8 
 • +6

  łowca_gość

  26.11.2014, 21:58

  A może..

  A może odniósł byś się do tego co napisałem, zamiast wylewać tu swoją żółć, bolszewiku.  Średnia wieku 50% . !!!! To tak jak wydolność waszych mózgów.

  Cytuj
  IP: 79.186.xx6.xx5 
  +4

  efan_gość

  26.11.2014, 22:43

  To Kaczyński shakował system PKW? To Kaczyński przed wyborami zmieniał ustawę dotyczącą rozróżniania głosów nieważnych? To Kaczyński wysłał PKW na szkolenie do Moskwy? Ja pierdziu, faktycznie opary szaleństwa. To wszystko wina Kaczora.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx9.xx1 
  +3

  Łowca lemingów_gość

  26.11.2014, 23:01

  Odpieprz się od pana B., dziadu!

  Czemu pomawiasz i przypisujesz komuś bezpodstawnie coś niezawinionego i na dodatek wplatasz w to wątek smoleński? Piszesz jak wytresowany "leming". Chcesz zakpić i upokorzyć kogoś, a sam wychodzisz na ... Dość epitetów. Zachęcam do poznania opinii różnych ekspertów, ci z Fundacji Batorego nie są jedynymi. Zagłuszanie opinii niezgodnych z tymi "poprawnymi politycznie" jest zwykłym totalitaryzmem. Twoja opinia potwierdza, że twoi zwolennicy okopali się przy korycie i skubią kasę państwową, ale nadchodzi czas, że wam te ryje od koryta wreszcie ktoś odetnie.

  Cytuj
  IP: 31.11.xx4.xx7 
 • +6

  _gość

  26.11.2014, 22:15

  1100% wzrost poparcia dla PSL w Gdyni to nic takiego, drobiazg. Przed sporządzeniem protokołów komisja najpiew sprawdza czy system przyjmie im wynik. Wykreślenie przez PO z ustawy nakazu pisania z jakiego powodu głos jest nieważny, bo po co leming ma myśleć dlaczego miliony głosujących stawia 2 skreślenia, jeszcze pomyśli że to komisja dostawia na listach opozycji krzyżyk by głos był nieważny. Potem wychodzi Bronek z Ruskiej Budy i mówi że nic się nie stało. Komisja powołana przez niego i szkolona w Moskwie przez Czurowa policzyła. Jak on to powiedział, ten nasz Bronek, "to wszystko da się policzyć" hehe

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx9 
 • +5

  G.prawda_gość

  26.11.2014, 22:18

  To już nawet na poziomie samorządowym ruszyła propaganda? Oj boi się władza ludu. TVN i TVP nie dają rady z gaszeniem zbrodniomyśli o fałszerstwach.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xxx 
 • papilotek_gość

  26.11.2014, 22:28

  Fuj--oszusci!!!!

  Daję plus--wyskakuje minus--co to za szmatława strona!!!!!!!!Co nie pasuje pis-owcom to wyskakuje minus i odwrotnie--wstydu nie macie ??

  Odpowiedz
  IP: 79.184.xx4.xx0 
 • +2

  _gość

  26.11.2014, 22:29

  tnij.tcz.pl/?u=0c7efe

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx7 
 • +2

  obudzony leming_gość

  26.11.2014, 22:49

  Kilka prostych pytań, których na pewno nie zadadzą dziennikarze rządowego nurtu tnij.tcz.pl/?u=c13ca6

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx2.xx0 
 • +2

  Mieszkaniec Tczewa_gość

  26.11.2014, 22:58

  Z wyborów zrobiono farsę na system wydano aż ,a morze tylko 500 tyś zł ,a na przykład zus wyda na system 6 mln zł ,gdzie są realia wydatków czy rząd już niczego nie kontroluje czy na przetargach ktoś zarabia .?ja byłem na wyborach i już nie pójdę ,Pozdrawiam naszych nieudaczników.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx5 
 • +5

  zaratustra83

  27.11.2014, 09:31

  niekompetencja

  Najgorszy błąd jaki może zrobić człowiek to być przekonanym ze władza jest nieudolna, niekompetentna, że politycy są głupi lub ślepi. Ludzie u steru dokładnie wiedzą co robią i z premedytacją realizują plan rozkładu państwa oraz uczynienia z Polaków niewolników harujących za marne grosze. Moi drodzy zadajcie sobie bardzo ważne pytanie. Jakiego niewolnika łatwiej jest kontrolować? Tego który wie że jest więziony, widzi łańcuchy na swych rękach i to że nikt się z nim nie liczy czy tego któremu wmówiono że jest wolny, nie ma łańcuchów i może wygłaszać swoją wolę choć nikt go nie słucha a jego wolność ogranicza sterta zasad jakie nie on ustalał. Zastanówcie się nad tym.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA