Most Tczewski. Fragment starego przęsła trafi do Muzeum Politechniki Gdańskiej

Remont Mostu Tczewskiego (fot. Tcz.pl)
Tczew - Most Tczewski. Fragment starego przęsła trafi do Muzeum Politechniki Gdańskiej
Fragment demontowanego przęsła ESTB Mostu Tczewskiego trafi do powstającego właśnie Muzeum Politechniki Gdańskiej. Placówka przygotuje wystawę plenerową, na której będzie można oglądać m. in. zabytki hydrotechniki.

Na Moście Tczewskim od kilku lat trwa remont. Prace prowadzone są dwutorowo - jednocześnie trwa budowa przyczółka i rozbiórka przęsła. Jeszcze w maju Starostwo Powiatowe rozstrzygnęło przetarg na sprzedaż złomu pochodzącego z rozbiórki Mostu Tczewskiego. Wygrała firma z Kamienicy Królewskiej, która za każdy kilogram zezłomowanego przęsła zapłaci 81 groszy. Ze wstępnych szacunków wynika, że dzięki temu powiat uzyska około 1,7 mln zł. Fragmenty przęsła ESTB mają trafiać na barki - i do portu rzecznego - skąd mają być odbierane przez firmę. Demontowane przęsło zostało zamontowane po zakończeniu II wojny światowej, by przywrócić ruch na zniszczonym podczas działań wojennym moście. Miało to być rozwiązanie tymczasowe - ale przetrwało kilkadziesiąt lat.

-
Fragment przęsła miał być początkowo wyeksponowany na bulwarze - jednak ostatecznie będzie można go oglądać na ekspozycji Politechniki Gdańskiej. Stan przęseł nie jest za dobry - sporo wyniosłoby nas ich zabezpieczenie - a tam zostanie odpowiednio zakonserwowane i odnowione przez fachowców - mówi starosta tczewski, Mirosław Augustyn
.

Dodajmy, że trwają zaawansowane prace nad stworzeniem Muzeum Politechniki, jakie będzie działać w budynku Hydromechaniki. Elementem całości będzie wystawa, na której będzie można oglądać różne rozwiązania inżynieryjne.Chcesz przyspieszyć remont Mostu Tczewskiego i stworzyć tu część Muzeum II Wojny Światowej?

W akcję może włączyć się każdy z Was. Wystarczy podpisać petycję, którą przekażemy decydentom. Link do petycji można znaleźć tutaj.

Zachęcamy do wrzucania na swoje profile na portalach społecznościowych krótkich filmików opatrzonych hasztagiem - #MostTczewskiJakWesterplatte.

Jak możesz pomóc w akcji?

- najważniejsze: podpisz petycję na stronie www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl

- pomóż nagłośnić naszą akcję, tak aby dotarła nie tylko do tczewian

- nagraj krótki filmik i opublikuj go na swojej tablicy najlepiej publicznie. Proponowana treść: "Most Tczewski - to tu 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Skarb Państwa przejął Westerplatte, apeluję do władz Polski o przejęcie również Mostu Tczewskiego. Podpisz petycję! Most Tczewski jak Westerplatte!"

- w opisie filmiku koniecznie podlinkuj adres petycji oraz wklej nasz hasztag, czyli #MostTczewskiJakWesterplatte

- alternatywnie zamiast filmiku opublikuj swoje zdjęcie np. z kartką, na której umieść hasztag #MostTczewskiJakWesterplatte!


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +26

  Egon Kowalski_gość

  18.09.2019, 09:48

  Chaotyczny bełkot

  Świeżynka nowina normalnie! O kawałku dla Politechniki to conajmiej od 2-ch tyg. wiadomo; chociażby konkurencyjny (i rzetelniejszy) portal o tym informował. Zdjęcie też za ciężko podjechać "wozem reporterskim" by zrobić aktualne, zwłaszcza uważając się jako portal za jednego z inicjatorów akcji. Kolejny chaotyczny 'artykuł' - szybka sklejanka i po robocie. To smutne, jak wchodząc na najpopularniejszy lokalny serwis mamy do czynienia z mękami osoby mającej dożywocie w redakcji.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx1.xx5 
 • +2

  qq_gość

  18.09.2019, 09:48

  A czy kawałek takiego przęsła będzie wyeksponowane na bulwarze w okolicy 'tarasu' widokowego na tenże most? Czy wszystko w pi*du na złom?

  Odpowiedz
  IP: 157.25.xx1.xx8 
 • +6

  tak_gość_gość_gość

  18.09.2019, 10:11

  pewnie ta druga opcja ...

  Cytuj
  IP: 78.88.xx6.xxx 
  -1

  Hop sasa_gość

  18.09.2019, 17:00

  U ciebie w ogródku wyeksponujemy ten złom.

  Cytuj
  IP: 82.145.xx2.xx1 
 • +1

  POKO_gość

  18.09.2019, 11:19

  ..

  A czy Gdansk zaplaci za to? Moze zaplaca tyle co wydali pieniadze na plaze sztuczna za 53 tys czy ~100 tys. za okragly stol kolo stoczni ? Lub tez wozek z literkami arabskimi za 150 tys.? A moze chociaz sypna 24 tys zl wydane na łancuch dla Dulkiewicz jak zostala prezydentem miasta i przy mianowaniu na prezydenta trzebab ylo kupic nowa ozdobe bo jej sie nie podobala po Śp. Panie Adamowiczu? W gdansku w ostatnich miesiacach pieniadze sa wydawane na prawo i lewo to niech placa za to.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • +1

  POKO_gość_gość

  18.09.2019, 11:22

  ...

  A czy Gdansk zaplaci za to? Moze zaplaca tyle co wydali pieniadze na plaze sztuczna za 53 tys czy ~100 tys. za okragly stol kolo stoczni ? Lub tez wozek z literkami arabskimi za 150 tys.? A moze chociaz sypna 24 tys zl wydane na łancuch dla Dulkiewicz jak zostala prezydentem miasta i przy mianowaniu na prezydenta trzebab ylo kupic nowa ozdobe bo jej sie nie podobala po Śp. Panie Adamowiczu? W gdansku pieniadze sa wydawane na prawo i lewo, niech placa....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • -1

  gosc_gość_gość

  18.09.2019, 12:16

  dobry pomysł

  dobry pomysł ,że fragment mostu trafi do muzeum .Pozostałe czesci może do muzeum Wisły w Tczewie .A czy jest gdzies pomnik tych rozstrzelanych za most Polaków skoro mamy w Tczewie tak dużo ludzi zajmujących się kultywowaniem historii miasta ?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • -1

  Hazik_gość

  21.09.2019, 00:09

  Jest

  Jest taki pomnik, obrońcom mostu,kawałek obok skate parku

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx6 
 • +1

  krzykacz_gość

  18.09.2019, 18:53

  szkoda

  Szkoda ze krzykacz Mareczek ze swoim diaksem mostu nie rozbiera :)

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.