W Pelplinie odbył się XIX Jarmark Cysterski

(fot. pelplin.pl)
Tczew - W Pelplinie odbył się XIX Jarmark Cysterski
W miniony weekend, 14-15 września 2019 r. w Pelplinie, ramach 27. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Polski splot", odbył się XIX Jarmark Cysterski. Wydarzeniu, które od lat doskonale wpisuje się w aurę malowniczej przestrzeni Pelplina towarzyszyły liczne atrakcje.

W sobotę o godzinie 11:00 wystartowały pierwsze biegi Lotto Biegu Cysterskiego dla dzieci i młodzieży a o godz. 13:00 Główny Bieg Cysterski na dystansie 5 km.

Następnie o godz. 14:00 odbyło się oficjalne otwarcie tegorocznego Jarmarku Cysterskiego, którego dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, Zastępca Burmistrza Ewa Nowogrodzka, ks. Proboszcz Infułat Tadeusz Brzeziński, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Łaga oraz Przewodnicząca Komitetu Organizacji Jarmarku Alicja Słyszewska-Szybowska.

W Bibliotece Diecezjalnej można było obejrzeć wystawę "Biblioteka Cysterska" oraz odbyły się warsztaty klasztorne, które prezentowały rozwój piśmiennictwa: od pisma ręcznego (skryptorium), iluminacji (zdobnictwo liter) i czerpania papieru, poprzez druk metodą czcionki ruchomej Gutenberga (przykład Biblii).Jeszcze tego samego dnia wszyscy odwiedzający mogli zapoznać się z ofertami wystawców, którzy prezentowali swój asortyment na terenach wokół opactwa pocysterskiego, spróbować kuchni cysterskiej na talerzu.


Już tradycyjnie zwieńczeniem dnia była "Biesiada u Opata nad Młynówką" Sacrum i Profanum".

Na niedzielę, 16 września został zaplanowany równie interesujący program. Ostatni dzień Jarmarku Cysterskiego rozpoczął się Mszą św., podczas której odbył się finałowy koncert XIII Przeglądu Zespołu Muzyki Dawnej.


Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam po odegraniu hejnału Pelplina, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła przekazał klucze od miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.

Pierwsza część dnia upłynęła pod znakiem pokazów historycznych. Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności to jedne z licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na Jarmark.
Dalsza zabawa trwała na Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie odbył się spektakl historyczn-batalistyczny "Krzyżacy".

Tak zakończył się XIX Jarmark Cysterski w Pelplinie, w miejscu gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem, dzięki Waszej pracy to cysterskie święto z roku na rok wzrasta w siłę.

Więcej zdjęć tutaj.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +3

  PISIOR_gość

  18.09.2019, 07:42

  Jaro Sław

  ale ci z Po się promowali. Neuman i walesa i te ich tamte rozdaali ulotki ,ze to oni naprawią kraj przez nich okradziony, za późno na pokutę. Został im się jeno sznur. Dla wszystkich tych z pyło śpiewa Czesiek http://www.youtube.com/watch?v=1yFIHj6PTcU

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +1

  nn_gość

  18.09.2019, 09:29

  nn

  powinno sie oddawac glos na kandydatow, ktorych sie zna, lub mieszkaja w danej miejscowosci, co taki z gdanska zadba o miasto gniew?

  Cytuj
  IP: 80.52.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.