"Bezpieczny pieszy" - na całym Pomorzu trwają policyjne działania

Patrol policji (fot. KPP Tczew)
Tczew - "Bezpieczny pieszy" - na całym Pomorzu trwają policyjne działania
Na terenie naszego powiatu, ale także całego województwa pomorskiego, są prowadzone działania "Bezpieczny pieszy". Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. "Przypominamy, że piesi są pełnoprawnymi użytkownikami dróg. W przypadku zderzenia z samochodem, niechroniony uczestnik ruchu zawsze jest najbardziej narażony na utratę zdrowia, bądź życia." - mówią policjanci.

Dzisiejszego poranka rozpoczęły się działania "Bezpieczny pieszy", które potrwają do 14 kwietnia br. Działania przeprowadzone zostaną na terenie całego województwa. Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych oraz przypomnienie kierującym, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Mundurowi w tym czasie zwrócą szczególną uwagę na przypadki przechodzenia przez jezdnię w miejscu zabronionym.

- W okolicach przejść dla pieszych policjanci będą reagowali na wykroczenia pieszych oraz kierujących wobec pieszych. Policjanci będą zwracać uwagę na niewłaściwe zachowania w relacji kierujący-pieszy, w tym na przypadki nie ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną, omijaniu pojazdu przed przejściem dla pieszych, nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu w innych okolicznościach, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz utrudnianie jego ruchu na chodniku oraz drodze dla pieszych przez rowerzystów i kierujących urządzeniami transportu osobistego (np. hulajnogą elektryczną), przemieszczanie się z prędkością większą niż zbliżona do prędkości pieszego. Ponadto policjanci będą sprawdzali czy piesi korzystają z elementów odblaskowych, które są obowiązkowe w przypadku poruszania się drogą po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Policjanci będą także zwracali uwagę na to czy piesi są uważni podczas przechodzenia przez jezdnię i nie korzystają z żadnych urządzeń elektronicznych rozpraszających ich uwagę na drodze. - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik KPP Tcze
w.

W przypadku rażącego naruszenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa funkcjonariusz może odstąpić od nałożenia mandatu karnego, zatrzymać prawo jazdy kierowcy naruszającemu przepis i skierować wniosek do sądu.


- Apelujemy o rozwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Według policyjnych danych, do zdarzeń z udziałem pieszych najczęściej dochodzi w obszarze zabudowanym, na oznakowanych przejściach. Kierującym przypominamy, że w rejonie przecięcia dróg pieszych i zmotoryzowanych, należy zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić. Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania! Zadbaj o swoją widoczność używając elementy odblaskowe! Podczas przechodzenia przez jezdnię, nieustannie się rozglądaj, wyłącz urządzenia elektroniczne, ścisz muzykę, zdejmij słuchawki i bądź uważny na drodze! - dodaje policjant.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +4

  moj_nick_gość

  12.04.2022, 20:36

  Bezpieczny pieszy

  Bezpieczny pieszy... W ostatni piątek na Wojska Polskiego okazało się, że nawet idąc chodnikiem nie jest się bezpiecznym gdy na ulicy spotka się bmw i audi.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx1 
 • +1

  Gość _gość

  13.04.2022, 22:42

  Niebezpieczne

  Niebezpieczne ulice to Armii Krajowej, Westerplatte - godziny ranne i południowe, a policji brak!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx6.xxx 
 • +5

  Ciech_gość

  12.04.2022, 20:40

  Święte krowy idą i nie patrzą bo maja pierwszeństwo patrzeć w telefon przechodząc przez przejście

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx7 
 • -1

  Pisowoec_gość

  12.04.2022, 20:52

  Eh

  PiS jest The best. Najlepsza partia ewer

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx2 
 • +2

  Lejba_gość_gość

  13.04.2022, 05:06

  Za pieszych też się powinna wziąść policja a nie wchodzą na przejścia zapatrzeni w telefon bo pieszy ma pierszeństwo

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx2 
 • +1

  Kur _gość_gość

  13.04.2022, 07:16

  Kiedy w końcu

  Kiedy w końcu policja się za nich weźmie zwłaszcza za wchodzenie na przejście z telefonem. Takie akcje nie mają sensu jeśli będą ciągle nastawione na uczenie i karanie kierowców. Jeśli pieszy to pełnoprawny uczestnik ruchu to musi również być uczony i karany

  Odpowiedz
  IP: 37.225.xx2.xx4 
 • +2

  rozsądny_gość

  13.04.2022, 09:15

  Doceniam wszytskie akcje Policji...o ile mają jakikolwiek sens. Tym razem...może akcja "bezpieczny kierowca"? Efektem kampanii prania mózgu piechurów jest efekt, że większość z nich myli PIERWSZEŃSTWO z NIEŚMIERTELNOŚCIĄ! 80% jak w transie włazi na przejście jak tylko zapali się zielone. Bez upewnienia się, bez faktu, że są zielone strzałki i czasami kierwoca też może przejechać, bez świadomosci, że jako matka pcha się z wózkiem na przejście żyjąc w niewiedzy co to "zasada ograniczonego zaufania". Uczmy, strzeżmy, dbajmy o bezpieczeństwo...brawo Policja (mówię to szczerze)...ale wywarzmy zdrowy rozsądek w obie strony. Przejście połowy miasta bez odrywania wzroku od telefonu jest niebezpieczeństwem także dla kierowców. Szanujmy siebie na wzajem i dbajmy o siebie. DObrego dnia dla pieszych i kierowców.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.