Badali promieniowanie elektromagnetyczne na Pomorzu

Miernik PEM - fotografia archiwum WIOŚ
Tczew - Badali promieniowanie elektromagnetyczne na Pomorzu
Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, od 2005 roku dokonuje oceny poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Na pole elektromagnetyczne (PEM) składają się pola elektryczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne o częstotliwościach od 0 Hz do 300 GHz, które tworzą zakres promieniowania elektromagnetycznego niejonizującego. Jego głównymi źródłami są linie wysokiego napięcia, stacje nadajnikowe telefonii komórkowej, radary, telefony komórkowe, urządzenia elektryczne, itp.

W roku 2018 pomiary monitoringowe promieniowania elektromagnetycznego wykonywane były zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2007 r. w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia okresowych badań poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz. U. Nr 221 poz. 1645). W każdym województwie Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska wykonują pomiary
w cyklu trzyletnim w 135 punktach sieci zlokalizowanych na terenie województwa w:

centralnych dzielnicach lub osiedlach miast o liczbie mieszkańców przekraczającej 50 tys. (45 punktów pomiarowych),
pozostałych miastach (45 punktów pomiarowych),

na terenach wiejskich (45 punktów pomiarowych).
Co roku w każdym z wymienionych obszarów realizuje się pomiary w 15 punktach pomiarowych. Po trzech latach następuje powrót do uprzednio wyznaczonych punktów pomiarowych. W ten sposób uzyskujemy dane porównawcze pozwalające określić zmiany i kierunki zmian na przestrzeni lat. Należy tutaj podkreślić, że pomiary te mają na celu obserwację poziomów natężeń pola elektromagnetycznego w obszarach dostępnych dla ludności a więc tam, gdzie najczęściej nie ma bezpośredniego oddziaływania od urządzeń emitujących promieniowanie elektromagnetyczne. Stąd punkty w sieci tego monitoringu wyznacza się tak, aby wyeliminować bezpośredni wpływ od takich urządzeń to znaczy, iż pomiar ten wykonuje się przynajmniej w odległości większej niż 100 m od źródeł.

W 2018 roku kontynuowany był kolejny cykl pomiarowy PEM, na który składał się wykonanie pomiarów w 45 punktach pomiarowych analogicznie jak w roku 2015.

W Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Gdańsku pomiary wykonano za pomocą uniwersalnego, szerokopasmowego miernika natężenia pola elektromagnetycznego Narda NBM-550, w którym jako antenę zastosowano sondę pola elektrycznego EF-0391. Podczas prowadzenia pomiarów rejestruje się warunki meteorologiczne - wilgotność i temperaturę powietrza. Pomiary wykonuje się przy wilgotności względnej poniżej 75 % oraz temperaturze powyżej 00 C.
W roku 2018 zmierzone wartości składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego na poszczególnych obszarach Województwa Pomorskiego mieściły się w zakresie od 0,01 do 2,56 V/m. Są to wartości bezpieczne, znacznie poniżej dopuszczalnego poziomu pól elektromagnetycznych w miejscach dostępnych dla ludności, tj. 7,00 V/m (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymywania tych poziomów - Dz. U. Nr 192, poz. 1883).

WIOŚ prowadzi bazę stacji bazowych telefoni komórkowej, w roku 2018 do końca paździenika wpłynęło do WIOŚ 1100 zgłoszeń od operatorów telefoni komórkowej. Po analizie przekazanych wyników pomiarów pól, stwierdzono, iż w żadnym przypadku nie wystepują przekroczania natężenia pola elektromagnetycznego w miejscach dostępnych dla ludności.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +5

  Qet_gość

  05.11.2018, 09:24

  Tylko ciekawe dlaczego w pomorskim

  Najwyższy wskaźnik zachorowania na nowotwory... Nie rozumiem dlaczego nic się z tym nie robi.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • -1

  Ważne_gość

  05.11.2018, 10:25

  Ważne

  przecież powinni to zmierzyć w jednostce W/m2

  Odpowiedz
  IP: 193.164.xx7.xxx 
 • -1

  fn_gość

  05.11.2018, 10:58

  i tak pewnie było

  tylko gamoń strzelił literówkę

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
  +3

  ..._gość

  05.11.2018, 12:16

  Zgodnie z układem SI składowa elektryczna pola elektromagnetycznego mierzona jest w V/m, a składowa magnetyczna w A/m. Autor podał poprawne miana.

  Cytuj
  IP: 83.23.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.