Ciałość - Kobiece opowieści pod Drzewem Życia. Wernisaż fotografii Katarzyny Gapskiej

(fot. Katarzyna Gapska)

odbyło się
26
11.2022
Sobota
Tczew - Ciałość - Kobiece opowieści pod Drzewem Życia. Wernisaż fotografii Katarzyny Gapskiej
41 kobiecych historii, które łączą się w CAŁOŚĆ, 41 kobiecych historii opowiedzianych przez CIAŁO, 41 wypraw w głąb SIEBIE
(choć na planie materialnym były to wyprawy do lasu, sadu i na łąkę), 41 odsłon kobiecej mocy.

Wystawa, która pokazuje, że nie ma takiego upadku, z którego nie dałoby się podnieść; nie ma takiej siły, która jest w stanie zatrzymać odradzanie się kobiety.

Fotografka - Katarzyna Gapska - zaprosiła kobiety do snucia opowieści. Zadanie na pozór proste, wszak każda kobieta umie opowiadać. Jednak - w tym przypadku - opowieść miała narodzić się sama. Nie z rozumu, nie z wiedzenia. Historia miała się pojawić jak sen - dopiero w momencie spotkania się z własną prawdą. Ale, jak wyzwolić własną prawdę? W wielu rytuałach np. dotyczących narodzin lub śmierci, nagość jest symbolem zdjęcia wszelkich masek i warstw społeczno -psychologicznych. Dlatego punktem wyjścia projektu stała się nagość.

- Wiele kobiet, usłyszawszy o propozycji stanięcia przy drzewie nago, mówiło: nie jestem gotowa. Do lasu poszły więc te, u których ciekawość była większa niż lęk. Ciało kobiety w naszej kulturze dźwiga ciężar powinności. Ma być zgrabne, młode i gładkie. Zapomniałyśmy - jako kobiety - że kiedyś rozmawiałyśmy z Naturą gołymi stopami, słuchałyśmy rzeki całym ciałem, potrafiłyśmy rozpoznawać znaki patrząc na rośliny i zwierzęta. CiAŁOŚĆ jest metaforą UNIVERSUM. Opowiada o tym; że odzyskując dzikie, wolne, swobodne ciało; stajemy się częścią Natury, a przez to spajamy się w całość. Jesteśmy jak hologram - mamy w sobie cały wszechświat, a same jesteśmy jego cząstką. W projekcie CiAŁOŚĆ pojawiają się kobiety w różnym wieku, pochodzą z różnych części Polski. Opowieści, których wysłuchały w lesie, sięgają upadków, odrodzenia, pożegnań i gotowości na NOWE. - mówi Katarzyna Gapska.

Każda historia dotyka głębokiej i czułej części kobiecej duszy. Nie byłoby to możliwe bez prawdy i bez czytania znaków NATURY.
Drzewo w wielu pradawnych kulturach było symbolem życia, prapoczątku. Korzenie drzewa łączą ludzi z ich przodkami:
pień oznacza tu i teraz, gałęzie są miejscem przyszłości i naszych dążeń. Znaczący jest więc sposób, w jaki kobieta kontaktuje się z drzewem.

- Ważne jest też to, z jakim drzewem rozmawia, bo mają one różne jakości i bardzo bogatą symbolikę. Historie opowiedziane dzięki fotografiom, snują się w polu morficznym między kobietą a drzewem. Obrazy prezentowane na wystawie są jak zatrzymane sny.
Lekko zamglone, z różową poświatą. Każdy to historia jednej kobiety, a jednocześnie opowieść uniwersalna. Opisy wystawy zawierają cytaty z książki Biegnąca z wilkami Clarissy Pinkoli Estes, ponieważ każdy z obrazów dotyka jakiegoś kobiecego archetypu. - dodaje organizatorka wystawy.


Wystawę można obejrzeć w Fabryce Sztuk w Tczewie, ul. Podmurna 15
od 26.11.2022 r. do 4.12.2022 r.
Wstęp wolny
Fotografie oraz historie kobiet biorących udział w projekcie pojawią się w książce, której wydanie planowane jest na 2023 rok.

Drukuj
Prześlij dalej