Światowy Dzień Kociewia w Piasecznie

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
10
02.2023
Piątek
Tczew - Światowy Dzień Kociewia w Piasecznie
Już 10 lutego, po raz kolejny odbędzie się Światowy Dzień Kociewia. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie wraz z Gminą Gniew oraz Szkołą Podstawową im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie przygotowały wyjątkowe obchody tego święta.

Obchody rozpoczną się o godzinie 9:30 uroczystą mszą świętą w kościele pw. Narodzenia NMP w Piasecznie. Po mszy wszyscy wspólnie udadzą się na cmentarz w celu złożenia wieńców na grobach zasłużonych dla Kociewia regionalistów Śp. Jana Ejankowskiego i Śp. Teofila Watkowskiego.

Następnie w Domu Kultury w Piasecznie odbędzie się uroczysta akademia z okazji Światowego Dnia Kociewia przygotowana przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Nie zabraknie także występów artystycznych lokalnych zespołów folklorystycznych.

Tego dnia będzie również można podziwiać wystawę fotografii "Kociewie w obiektywie" autorstwa Edyty Lichy, która jest Wiceprezesem Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2021 roku wydała album z zdjęciami jej autorstwa ukazujący urokliwe zakątki Kociewia. Zaplanowana jest również prelekcja pt. "Pokoleniowo i etnicznie o tradycjach kociewskich. Z punktu widzenia antropologa" Przemysława Kiliana. To z wykształcenia historyk i etnolog. W 2022 roku wydał książkę "Tradycje Kociewskie w praktykach kulturowych wspólnoty gminy Morzeszczyn", która oparta jest na dogłębnej znajomości badanej problematyki. Autor dużo uwagi poświęca kwestii kształtowania się tożsamości kociewskiej i współczesnej sytuacji tej grupy etniczno-regionalnej.


- Serdecznie zapraszamy wszystkich Kociewiaków do uczestnictwa w obchodach święta naszego regionu - mówi Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki. - Jesteśmy dumni z tego kim jesteśmy, dlatego Światowy Dzień Kociewia jest dla nas niezwykle ważny. Staramy się pielęgnować i troszczyć o tradycje naszego regionu i naszych przodków.
Serdecznie zapraszamy!

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA