Wolność jest moim domem. Spotkanie z Kazimierzem Piechowskim

(fot. mat. prasowe )

odbyło się
20
06.2017
Wtorek
Tczew - Wolność jest moim domem. Spotkanie z Kazimierzem Piechowskim
Czy istnieje wartość cenniejsza niż WOLNOŚĆ dla tego, którego brawurowa ucieczka z niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przeszła do historii drugiej wojny światowej? Wolność jest moim domem - te słowa stanowią motto spotkania z Kazimierzem Piechowskim, które odbędzie się 20 czerwca o godz. 12.00 w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie.

Obok WOLNOŚCI pojawi się drugie słowo-klucz. MIŁOŚĆ. I to miłość z czasów wojny, nigdy niespełniona. Będzie można o niej usłyszeć podczas przedpremierowego pokazu filmu Anny Popek „Wojna i miłość”, zrealizowanego przez TVP2. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wstęp bezpłatny!

__________________
Kazimierz Piechowski, ur. w 1919 roku w Rajkowskim Młynie, więzień nr 918 Auschwitz-Birkenau, uczestnik najodważniejszej ucieczki w historii obozu (20 czerwca 1942 roku wraz z trójką towarzyszy wydostał się z obozu w niemieckim mundurze, pod bronią, wyjeżdżając samochodem komendanta), wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej tytułem kustosza pamięci narodowej, kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa.
Autor książek „Byłem numerem... historie z Auschwitz” oraz „My i Niemcy”. Jako jedna z 25 postaci, m.in. wraz z Mikołajem Kopernikiem, Józefem Piłsudskim i Janem Pawłem II, jest bohaterem podręcznika do nauki języka polskiego dla obcokrajowców „Polak potrafi! O wielkich Polakach w Polsce i na świecie”. Jego wyjątkową historię zekranizowano w filmie „Uciekinier”.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  Obywatel _gość

  15.06.2017, 23:40

  Takie spotkanie z Kazimierzem Piechowskim jest wyjątkowe. To prawdopodobnie jedyny żyjący, który stał na apelu w KL Auschwitz razem ze Św. Ojcem Kolbe, gdy Ten oddał swoje życie za Franciszka Gajowniczka wybranego na śmierć. K.Piechowski dokonał najbardziej brawurowej ucieczki z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, kiedy to 20.06.1942r. wraz z trójką innych więźniów: Józefem Lempartem, Eugeniuszem Benderą i Stanisławem Gustawem Jasterem ps. "Hel" uciekli samochodem komendanta obozu. To będzie wyjątkowe spotkanie...

  Odpowiedz
  IP: 95.160.xx7.xx6 
 • antyfaszysta_gość

  17.06.2017, 23:27

  To niezwykłe móc usłyszeć na żywo takiego człowieka.

  Odpowiedz
  IP: 83.18.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA